Haberler

ZEYNEP ONBAŞI EVİ HAYAT BULUYOR

 Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi işbirliği ile Tarihi Kula Evleri’ni gün yüzüne çıkarmak için başlattığı çalışmalardan bir tanesi olan Zeynep on Başı Evi restorasyonu hızla devam ediyor.

Kula’da tarihi dokuyu tekrar canlandırmak için yoğun bir çalışma yürüten Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Kula Belediyesi, Tarihi Kula Evleri’nden bir tanesini daha restore ederek, halkın hizmetine sunmak için çalışmalarına devam ediyor. Kula’da Taş Mahalle mevkisinde bulunan ve 319 metrekare yüzölçümlü, avlulu ahşap ev, 12 odalı ve toplam iki katlı tarihi konağın restorasyonuna aslına uygun olarak yapılıyor. Zeynep Onbaşı Evi olarak anılan ve Kula halkı arasında ‘Eski Hastane’ olarak da bilinen tarihi yapının kısa süre içersinde hizmete açılacak olması bölge turizmine hareket kazandıracak.

Başkan Tosun, “Kula’nın tarihi kimliği hayat bulacak”

Zeynep On Başı Evi’nin restorasyonunun hızla devam etmesinden memnun olduğunu ifade eden Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, “İlçemiz sınırları içersinde 3 bin civarı tarihi ev bulunmaktadır. Bunların hepsini geri kazandırmak zor olsa da Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün Bey’in de katkılarıyla kısa sürede birçok tarihi dokuyu geri kazandıracağımız bu çalışma ve diğer restorasyon projelerimiz ile Kula tarihi kimliği, hayat bulacak” dedi.

Kula Turizm Kenti Oluyor

Kula’da muazzam bir turizm potansiyeli olduğunu ve bu potansiyeli harekete geçirmek için gerek jeopark, gerekse de Tarihi Kula Evleri konusunda önemli proje ve çalışma ürettiklerini belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Artık tamamlanan Beyler Evi’nin ardından ‘Eski Hastane’ olarak bilinen Zeynep Onbaşı evinde de restorasyona başladık. En kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayarak bu evi de turizme kazandırmanın çabasındayız. Kula’mızı turizm kenti yapmak için çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

7.8.2016