Haberler

Yazar Hayati İnanç’tan Kulalılara 15 Temmuz Konferansı

 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, TRT de "Can Veren Pervaneler" programını hazırlayan Yazar Hayati İnanç, Kulalılarla konferansta buluştu. 
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Kula’da çeşitli etkinliklerle dolu dolu yaşanıyor. Etkinlikler kapsamında Kulalılara, TRT de "Can Veren Pervaneler" programını hazırlayan Yazar Hayati İnanç’ın konuşmacı olarak katıldığı 15 Temmuz Konferansı verildi.  Kula Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 15 Temmuz Konferansı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Konferansa; Kula Kaymakamı Osman Güven, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ateş, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Hikmet Aybars Hayta, İlçe Emniyet Müdür Vekili Ahmet Ömer Beyoğlu, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, kurum ve daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilsileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe kalkışma girişiminin yıldönümünde yapılan Konferansa konuşmacı olarak katılan Yazar Hayati İnanç, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün, Türk Milleti için bir uyanışın sembolü olduğunu söyledi.

İnanç; “Özlediğim Çanakkale Ruhunu, Türk Milleti’nde 15 Temmuz’da Gördüm”

15 Temmuz gecesi Türk Milleti’nin güçlü bir refleks göstererek vatanına, bayrağına ve İslam’a sahip çıktığının altını çizen Yazar Hayati inanç, tarihi olaylar üzerinden 15 Temmuz ruhunu anlattı. Yorumladığı şiirlerle de dinleyenleri mest eden İnanç; “ Tarihimizi, milli ve manevi değerlerimizi unuttuk, insanımızı kaybettik diye hep kaygılanırdım. Allah korusun, eğer Çanakkale Savaşı gibi bir badire milletimizin başına gelirse milleti ortada göremeyiz, perişan oluruz diye endişelenirdim. 15 Temmuz gecesi yanılmış olduğumu gördüm. Aziz milletimiz, kalbinin en hassas yerinde değerlerini öyle muhafaza etmiş ki 35 yıllık hasretini, eksikliğini çektiğim Çanakkale Ruhunu, 15 Temmuz gecesi erkeğiyle, kadınıyla, yaşlısıyla bu millette gördüm hamdolsun. O kara gecede şahitlik ettiğimiz yüksek cesaret, genetik kimliğimize kazınmış, Fatih Sultan Mehmed’ten, Yavuz Sultan Selim’den miras kalmıştır” dedi.

Sohbet havasında geçen ve dinleyicilerin ilgiyle takip ettiği konferansın sonunda 15 Temmuz’un yıldönümünde Kulalılarla bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğunu belirten Yazar Hayati İnanç katılımcılara teşekkür etti. Yazar İnanç’a Kula Kaymakamı Osman Güven ve Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun tarafından Kula’ya özgü hediyeler takdim edildi.

15.7.2017