Haberler

YUNUS EMRE, KULA'DA KABRİ BAŞINDA ANILDI

Büyük Türk düşünürü, mutasavvıf ve halk şairi Yunus Emre, Kula’nın Emre Mahallesinde bulunan türbesinde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

 Kula Belediyesi ve Kula Yunus Emre’yi Tanıtma ve Kültür Derneği işbirliğiyle Kula’nın Emre Mahallesinde bulunan Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbesi’nde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen  Yunus Emre’yi Anma ve Anlama Programı düzenlendi. Bu yıl 17.’si gerçekleşen etkinliğe; Kula Kaymakamı Kemal Duru, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Kula İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Gürsel Aydın, İlçe Emniyet Müdür V. Mustafa Yıldırım, Kula Yunus Emre’yi Tanıtma ve Kültür  Derneği Başkanı Faik Şentürk, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Yunus Emre ve Hocası Tabduk Emre’nin kabrinin ziyaretinin ardından Kaymakam Duru, Başkan Tosun ve beraberindekiler  programın yapılacağı alana geçti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan anma programı,  Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İlçe Müftüsü Kamil Kırkız tarafından edilen dua ile devam etti. Tarihçi Yazar Naci Yangin’in ‘Yunus Emre’nin İzinde’ konulu söyleşisi ile süren programda Manisa Hoş Sada İlahi Grubu’nun okuduğu ilahiler ve semah ekibi vatandaşları mest etti.

 

Anadolu insanının, sevginin ve hoşgörünün ete kemiğe bürünmüş hali olan Yunus Emre'yi Kula’da anmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kula Kaymakam Kemal Duru, programda yaptığı konuşmada, “Yûnus'un mezarı toprakta değil, gönüllerdedir. Yunus Emre’yi tanıtmak, anlatmak ve gönüllerde yaşatmak maksadıyla düzenlenen bu anma programını önemsiyor, her yıl daha kapsamlı bir şekilde daha geniş kitlelere ulaşmasını temenni ediyorum” dedi.

 

 

Yunus Emre’yi anma programının 17.’sini düzenlemekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, “Sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin, birliğin ve barışın timsali olan Yunus Emre’yi bugün binlerce vatandaşımız ile anmak, O’nun çizgisini yol edinmek bizleri oldukça heyecanlandırıyor. Ülkemizin, dünyanın, tüm insanlığın birlik ve beraberliğe, barışa, dostluğa ve sevgiye ihtiyacı var. Yunus Emre’nin gönül ikliminde, ger daim gönüllerde olmak durumundayız.” dedi.

 

 Program, vatandaşlara yemek ikramı, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Semazen gösterileri yapıldı. Yunus Emre’nin hayatından ve özlü sözlerinden de bahsedilen programa katılanlar her yıl Yunus Emre’yi anmak için Kula’ya geldikleri ve memnun kaldıklarını söylediler.

 

15.9.2019