Haberler

AVRUPA JEOPARKLAR TOPLANTISI, 2024'DE KULA'DA YAPILACAK

Başkan Tosun'dan Müjde; Avrupa Jeoparklar Ağı toplantısı ilk kez Türkiye’de Yapılacak

Uluslararası Jeomorfoloji Sempozyumu (UJES 2022) Manisa'nın Kula ilçesinde başladı.

 

Jeomorfoloji Derneği, Jeopark Belediyeler Birliği ve Kula-Salihli Global UNESCO Jeoparkı iş birliğinde Yunus Emre Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda 72 bilim insanı 60 bildiriyle katılım sağladı.

Kula-Salihli Jeoparkı Koordinatörü Prof. Dr. Tuncer Demir, jeoparkların, yeryüzü şekilleri, jeolojik özellikler ve kültürel miras açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Başkan Tosun; Avrupa Jeoparklar Ağı toplantısı ilk kez Türkiye’de yapılacak

Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun katılımcılara yaptığı konuşmada, yer bilimleri açısından eşsiz örnekleri içerisinde barındıran ve Türkiye’yi küresel jeoparklar ağında temsil eden Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkının 2024 yılında bir ilke imza atarak Avrupa Jeoparklar Ağı Toplantısına ev sahipliği yapacağı müjdesini verdi.

Başkan Tosun konuşmasında, Siz değerli katılımcıların burada olması bizler için hem çok önemli hem de çok değerli. İçinde bulunduğumuz Kula, tarihi, kültürü, coğrafyası ve turizm olarak öne çıkmış bir şehir. Bu yönüyle bakıldığında Kula, Türkiye’nin ender sayılabilecek şehirlerinden birisi. Bence şehirleri şehir yapan binaları, yolları değil o şehrin tarihi birikimidir diye konuştu.

İtalya’da geçtiğimiz hafta düzenlenen Avrupa Jeoparklar Ağı toplantısına Jeopark Belediyeler Birliği olarak katıldıklarını belirten Başkan Tosun, gerçekleştirilen girişimlerle 2024 yılı Avrupa Jeoparklar Ağı toplantısını Türkiye’de yapılması yönünde girişimlerinin sonuç verdiğini ve Türkiye’de yapılması kararı alındığını söyledi.

Sempozyuma, Yunanistan’dan Global Jeoparklar Ağı Başkanı Prof. Nikolaos Zouros ve İngiltere’den Newcastle Universitesi öğretim üyesi Prof. Darrel Maddy canlı bağlantılarla katılım sağlarken, Zonguldak Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Jeopark’tan Sorumlu Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı Koordinatörleri Prof. Dr. Tuncer Demir, Doç. Dr. A. Serdar Aytaç, , Manisa İl Kültür Müdürü İbrahim Sudak ve Bilim İnsanları katıldı.

Sempozyum 8 Ekim'de sona erecek.

17.10.2022